A rezsiköltségek évek óta emelkednek, így egyre sürgetőbb kérdéssé vált a költséghatékony otthon kialakítása. A korszerűsítésbe azonban nem annyira egyszerű belevágni, hiszen a fenntartási költségekből csak akkor faraghatunk le hatékonyan, ha tudjuk, hogy mit és mire érdemes lecserélni.
Hiába fektetünk be valami újba, ha az nem járul hozzá a fenntarthatósághoz és az árak csökkentéséhez.
Az alábbiakban pár olyan módszert mutatunk be, amelyek jó választást jelenthetnek az otthonunk átalakításához.
1. módszer: A hatékony szigetelés
A legtöbb otthon huzatos, ami nem csak nyáron, hanem télen is sok problémát tud okozni. Egy régebbi ház esetében, ahol az ablakok nem lettek kicserélve és nincsen szigetelés, szinte csak úgy ömlik ki az ablakon a pénz. Télen sokkal többet kell fűtésre költeni ahhoz, hogy kellemes meleget teremtsünk meg odabent, nyáron pedig jó esetben jöhet a légkondicionáló, amit ilyenkor nem árt magasabb fokozaton járatni. Ez meglátszik mind az áram-, mind a fűtésszámlában, hiszen jelentősen megnöveli azokat. Igencsak borsos árat fizethetünk egy-egy havi melegítésért vagy hűtésért.
Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, nem árt tehát az otthonunk egyes részeit leszigetelni. Ilyen a nyílászárók környéke, ahol gyakran süvít be a szél, ez jelezheti a számunkra, hogy ideje kicserélni azokat. Amennyiben a bejárati ajtónál is ez a helyzet, ott érdemes hőhídmentes alumínium anyaggal szigetelni, ezzel minimalizálhatjuk a hőveszteséget. Az ablakokat minden esetben hőszigetelő ablakfóliával, valamint ablaktömítő szalaggal tehetjük hatékony szigetelővé.
Nem maradhat ki a padló, a falak, valamint a födém, és a tető sem. A túl hideg padló sok gondot okozhat, nem beszélve arról, hogy nem is annyira kellemes érzés azon járni egész télen. A padló hézagainak betömésével és a szigetelésével akár 10%-kal is csökkenthetjük a lakás energiaveszteségét. Ezáltal költséghatékonyabbá és fenntarthatóbbé tehetjük az ingatlant.
Hasonlókat lehet elmondani a falakról is, ahol egy gyenge szigetelés alig bírja megtartani a hőt, így 25%-kal növelheti a rezsiköltségeket. Érdemes tehát minőségi megoldásban gondolkodni, ahogy a tető esetében is, ahol az otthoni hőnek akár a 20-30%-át is elpazarolhatjuk.
A tető szigetelése nélkülözhetetlen, ha nem csak pár száz forinttal szeretnénk csökkenteni a villanyszámlánkat. A profin szigetelt tető a szén-dioxid kibocsátást is csökkentheti, így nemcsak egy fenntartható, hanem egy környezetbarát otthon tulajdonosává is válhatunk.
2. módszer: Cseréljük le a régi gépeket és eszközöket
Mindegy, hogy mosógépről, hűtőszekrényről, esetleg világításról van szó, egy bizonyos idő után érdemes lecserélni a régebbi típusú háztartási berendezéseket. A tíz évesnél idősebb hűtőszekrények csak melegítik a lakást, szigetelés hiányában nyáron ez sok gondot okozhat, hiszen még többet kell használnunk a légkondicionáló berendezést.
Persze az is igaz, hogy egy nagyobb készülék cseréje nagy kiadást jelent, hosszabb távon azonban rengeteg pénzt spórolhatunk meg vele. Nem beszélve arról, hogy a modern eszközökkel sokkal kényelmesebb és fenntarthatóbb életet tudunk kialakítani. Ennek oka, hogy gyakran javasolják a hagyományos izzók cseréjét LED-es változatokra, amik ugyanakkora fényt képesek előállítani, azonban jóval kedvezőbb a fogyasztásuk.
3. módszer: A tudatosság
Végül, de nem utolsó sorban, aki tudatos, az rengeteget spórolhat a villanyszámlán. Sok kicsi sokra megy alapon, ha okosan használjuk a gázt, a villanyt, valamint a televíziót és az egyéb készülékeket, akkor akár több ezer forinttal kevesebb lehet a hónap végi befizetnivaló.
Amennyiben tehát valamit nem használunk rendszeresen, azt nem érdemes üzemeltetni. A fűtési rendszerek esetében fontos, hogy sose csináljunk minden helyiségbe 22-23 fokot, hiszen 20-21 fokban ugyanolyan jól érezhetjük magunkat, még jobban is fogunk aludni. Ha pedig szükségét érezzük, hogy melegebb legyen, állítsuk feljebb a termosztátot, de csak bizonyos időre. Hétköznap, amikor nem vagyunk otthon, csak kidobjuk a pénzt az ablakon, ha ilyenkor is ilyen meleget tartunk a lakásban. Szigetelés hiányában ez rengeteg energiát felemészthet.
Ezekkel a módszerekkel alaposan lefaraghatunk a havi rezsiből, és valóban egy költséghatékony és fenntartható életteret termethetünk meg magunknak és családunknak. Mindenképpen gondoskodjunk tehát a megfelelő szigetelésről, az eszközök cseréjéről, valamint legyünk tudatosak, ha fűtésről vagy villanyról van szó.
Kiemelt információk
Lépjen velünk kapcsolatba!
Nézd meg további bejegyzéseinket is!