Egy jó szigeteléssel akár 50%-kal is csökkenthetjük a fűtésszámlánkat. A professzionálisan megtervezett és kivitelezett munkával rengeteg időt spórolhatunk meg, nem beszélve a bosszúságról, ami szintén eltűnhet.
Fontos azonban odafigyelni, hogy mivel és hogyan valósítjuk meg a szigetelést, hiszen csak szakértőkkel óvhatjuk meg magunkat attól, hogy nem várt költségek keletkezzenek. Ha mindent jól csinálunk, akkor viszont egy megfelelően hőszigetelt otthonunk lesz, ami energiahatékony és pénztárcabarát.
Ebben a cikkben pár tippet osztunk meg, amely segíthet a tervezés és a kivitelezés folyamatán.
Hogyan állnak a magyar ingatlanok?
Hazánkban az adatok szerint az utóbbi évben 7%-kal több, közel 10.100 családi ház épül, emellett ennek többszörösét újították fel a tulajdonosok. Nem mindegy azonban, hogy milyen színvonalon és minőségben történik meg az átalakítás, hiszen az emberiség által felhasznált energia 40%-át az épületeink fogyasztják el.
1. Végeztessünk felmérést
Ahhoz, hogy az épület megfelelő energia-hatékonysággal rendelkezzen, szakemberre lesz szükség, aki felméri, hogy mit és hogyan érdemes szigetelni az otthonunkban. Felméri a jelenlegi állapotokat, megnézi, hogy hol vész el a legtöbb energia, javaslatot tesz az energia megtakarítás lehetőségeire. Az audit eredményeként kiderülhet, hogy mielőtt még hőszigetelésbe fognánk, szükség lesz az ablakok és a nyílászárók cseréjére. Nem szabad tehát fejjel a falnak menni és azonnal homlokzati szigetelésbe kezdenénk.
Az audit ára többszörösen megtérül, hiszen megmutatja, hogy milyen minőségű és vastagságú hőszigetelést szükséges alkalmazni a házak falain. Az utóbbi években szigorítottak az energetikai rendeletnek való megfelelésen, tehát nem csinálhatunk mindent úgy, ahogy azt 10 évvel ezelőtt. Ha az új épület alulszigetelt, akkor csak további költségek árán kaphatjuk meg a használatbavételi engedélyt. Túlszigetelés esetén viszont rontja a költségek megtérülését, azaz feleslegesen terheljük a pénztárcánkat.
2. Tervezzünk előre
Amennyiben az audit megvan, akkor folytatódhat a pontos tervezés. Az újépítésű házak esetében a hőtechnikai terv része a kiviteli tervnek, sajnos azonban nem mindenki áldoz erre pénzt. Pedig nagy szükség lenne rá. Az építészmérnök ugyanis tisztában van azzal, hogy milyenek az épület adottságai, milyen a típusa, a minősége, a nedvességtűrő képessége, valamint a teherbírása. Ez alapján jobban lehet tervezni azzal, hogy milyen szigetelőanyag kerüljön a falakra, a lábazatra, a gyorsabban hűlő épületszerkezeti elemekre.
3. Rendszerben olcsóbb lesz
A pontos anyagmeghatározás már egy fél siker, a másik fele viszont csak akkor sikerülhet, ha a különféle elemeket, mint a ragasztó, a dübelt, vagy éppen a vakolat, nem egyesével, hanem egy helyről szerezzük be. A hőszigetelő rendszer elemeit a gyártók laboratóriumi körülmények között fejlesztik, így lesznek kompatibilisek egymással, nem fordulhat elő káros reakció, “mellékhatás”.
Ha tehát rendszerben gondolkodunk, akkor tartós és hatékony eredményt érhetünk el. A legtöbbet azzal nyerhetjük, ha sikerül az egész rendszerre gyártói garanciát szerezni, hiszen minőségi kifogás esetén érvényesíteni tudjuk azt.
4. Ne feledkezzünk meg a számlákról
Mielőtt belefognánk a folyamatba, mindenképpen kérjük több kereskedőtől árajánlatot. Manapság már jóval a munka megkezdése előtt megtörténik ez a lépés, tehát következetesek tudunk lenni azzal kapcsolatban, hogy kitől és hogyan kérünk számlát a szigetelési rendszerre vonatkozóan. Ez ugyanis feltétele lesz a gyártói garancia érvényesítésének.
A rendszer megvásárlásában segítséget kérhetünk a kivitelezőtől, rajta keresztül még árkedvezményt is kaphatunk az egyes termékekre. A szigetelőanyagok megvásárlása esetén azonban mindig legyünk jelen, hogy valóban azt kapjuk, amit megvettünk.
A purhabos szigetelés esetén persze más a helyzet, hiszen itt a szakember gondoskodik a megfelelő alapanyagokról és kellékekről. A számla viszont itt sem maradhat el, hiszen sosem lehet tudni, hogy milyen problémát okoz a szerkezetben az adott szigetelőanyag.
Kiemelt információk
Lépjen velünk kapcsolatba!
Nézd meg további bejegyzéseinket is!