Az ősztől tavaszig gyakran várhatóak esőzések, hideg, váratlan időjárási események, amelyek komoly kihívást jelenthetnek a felújítás során. Az építőanyagok és a szigetelések védelme nélkül azonban ezek a változó időjárási körülmények akár komoly károkat is okozhatnak, ami jelentős anyagi veszteséget jelenthet.
Nem mindegy tehát, hogy mikorra időzítjük ezeket a kültéri munkákat és az sem, hogy milyen anyagokat használunk.
Az alábbiakban eláruljuk, hogyan hat a hideg a szigetelő anyagok minőségére és tartósságára.
A változó időjárási körülmények hatása a szigetelésre
Az esőzések nem csak nagy mennyiségben, hanem intenzitásban is változóak lehetnek. Egy-egy nagyobb esőzés során rövid idő alatt igen nagy mennyiségben hullhat csapadék, amit a szigetelésnek is ki kell bírnia. Az intenzív eső mellett azonban a hirtelen hideg, hőmérséklet-változások is stresszt jelenthetnek az anyagok számára. A magas páratartalom pedig elősegítheti a penészedést, a korhadás kialakulását. Főleg a fa és a szerves anyagok esetében kell óvatosnak lennünk.
A különféle szigetelőanyagok érzékenysége a hidegre
A szigetelők nem egyformán bírják a nedvességet. Van, amelyikben nem tesz kárt az eső, akad, aminél a száradás idejére kell csak ügyelni, de előfordulhat vízálló változat is. Amikor beltéren végzünk szigetelést, ott a csapadék nem igazán számít, ellenben a hőmérséklet hatással lehet a szigetelés minőségére és tartósságára. A túlzott hideg ugyanis nem segíti a száradás folyamatát, a szigetelőanyagok beépülését a megfelelő helyre.
A páratartalom és az időjárás ősztől tavaszig gyakran változékony. Ezek a körülmények pedig kihívást jelenthetnek a hőszigetelés kivitelezése során. Mivel a hőmérséklet negatívan befolyásolhatja a szigetelési anyagok tulajdonságait, valamint a rögzítési folyamatokat.
A páratartalom miatt a nedves felületen csökken a ragasztók, illetve az egyéb rögzítő anyagok tapadás, ami a szigetelő lapok nem megfelelő rögzüléséhez vezethet. A nedvesség beépülhet a szigetelési anyagokba, ami aztán hatással lesz azok hatékonyságára, hosszú távon befolyásolja a tartósságot. A nedvesség, a pára ráadásul a száradási időre is hatással lehet, ami jelentősen lelassíthatja a kivitelezési folyamatot.
Hogyan előzhetjük meg a problémát és készülhetünk fel a hidegre?
Az alapfelületet nem árt alaposan ellenőrizni, főleg esőt és magas páratartalmat követően. Amennyiben szükségesnek érezzük, szárítsuk meg a felületeket, mielőtt a szigetelés megkezdődne. Minden esetben használjunk nedvességálló anyagokat, amelyek jobban ellen tudnak állni a nedvességnek és a hidegnek. A legjobb lenne persze elkerülni az esős időszakokat és olyan időpontot keresni, amikor várhatóan nem kell küzdeni ezekkel az elemekkel.
Miért fontos a hőmérséklet?
A ragasztók és az egyéb anyagok megfelelő kötéséhez, azok száradásához egy bizonyos hőmérsékleti tartományra van szükség. Amennyiben túl hidegben végezzük el a munkát, abban az esetben az anyagok nem kötnek megfelelően, ami végül a szigetelés hatékonyságának csökkenését okozza. Mindig győződjünk meg tehát arról, hogy az adott anyag esetében milyen hőmérséklet az ideális, mit ajánl a gyártó és mit enged meg a termék specifikáció.
Azt is vegyük figyelembe, hogy ősszel már rövidebbek a nappalok, gyakran igen borús az égbolt, így rövidebb a száradási idő is. Ez cseppet sem optimális helyzet, főleg akkor, ha nem terveztük meg a munkát előre, hogy legyen elegendő száradási idő. Itt még képbe jön az erős szél, ami bár beltéren nem okozhat gondot, azért a tetőszigetelésnél jelenthet problémát. A szél esetében számolni kell azzal, hogy az hordhatja a ragasztót és a vakolatot. Nem beszélve arról, hogy az sem túl előnyös, ha a szél felgyorsítja az anyagok száradását.
Használjunk fedést
A szigetelő anyagok tárolása és azok fedése kardinális kérdés. A tárolás esetében nagyon fontos, hogy megfelelő védelmet biztosítsunk az anyag számára a hideg és az eső ellen. Véletlenül se maradjon kint a szabad ég alatt. A megfelelő tárolás ugyanis nem csak a károk elkerülését segítik elő, hiszen szerepet játszik az anyagok élettartamának meghosszabbításában is. Amennyiben szükségét érezzük, használjunk ponyvát, műanyag fóliát, amelyek ideális védelmet nyújtanak az anyag számára.
Kiemelt információk
Lépjen velünk kapcsolatba!
Nézd meg további bejegyzéseinket is!