Egyre népszerűbbek a könnyűszerkezetes házak, hiszen még itthon is évről-évre több épül ezekből. Magyarországon is rendkívül hatékonyan működnek, viszonylag olcsó megoldásnak számítanak – legalábbis kevesebbe kerül, mint egy hagyományos ingatlan építése.

Az energiahatékonyság érdekében azonban fontos a megfelelő szigetelés. Nézzük, hogyan milyen megoldások vannak erre ennél a típusnál.

Szabad-e szigetelni a könnyűszerkezetes házat?

Miért ne szabadna? A szigetelés nemcsak lehetséges, de ma már alapvető fontosságú is. A könnyűszerkezetes falak esetében különösen lényeges a megfelelő anyag használata, hiszen ezek jóval vékonyabb falak, mint a korábban megszokott tégla, így nagyobb hőveszteséggel számolhatunk – legalábbis, ha nem a tökéletes szigetelést használjuk. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy milyen szigetelőanyagot válasszunk. Ehhez több tényezőt is figyelembe kell venni.

Az egyik megoldás az üveggyapot, amely kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Aztán ott van a kőzetgyapot, amely tűzálló is, valamint a polisztirol, a könnyen beszerezhető és egyszerűen beépíthető anyag. Szóba jöhet természetesen a cellulóz, amely egy környezetbarát megoldás, hiszen újrahasznosított papírból készül. Végül, de nem utolsó sorban a purhab, ami szinten minden felületre alkalmas, tökéletesen tapad, minden hézagot kitölt és rendkívül tartós.

Mire érdemes ügyelni, ha könnyűszerkezetes házat szigetelnénk?

Ahogy minden felújítási és építési munka esetében, úgy a könnyűszerkezetes házak szigetelése is hatalmas kihívásokkal járhat. Fontos azonban pontosan tervezni, hiszen a kivitelezésnél kardinális kérdés a precíz tervezés és építés, hiszen a szigetelés csak így tud megfelelően működni. Egyetlen apró hiba is hőveszteséget okozhat.

Ezeknél az ingatlanoknál a légtömörségre is ügyelni kell, hiszen ha a levegő szabadon áramlik a szerkezetben, akkor jelentősen csökken a szigetelés hatékonysága. Hosszú távon biztosan megéri, a kezdeti költségek azonban magasak lehetnek. Nem árt tehát előre kalkulálni vele és megpróbálni olyan megoldást keresni, amely kiváló ár-értéket garantál. A purhab pont ilyen, hiszen véletlenül sem veszünk belőle több anyagot, mint amire szükség van, ráadásul azonnal járható felületet biztosít, nem kell hozzá kipakolni, kiköltözni a házból.

A könnyűszerkezetes épületek szigetelése tehát nemcsak lehetséges, hanem szinte kötelező is. A megfelelő anyag kiválasztása és a szakszerű kivitelezés azonban más lapra tartozik. Érdemes szakmai segítséget kérni hozzá, hogy az otthon valóban energiahatékonyan működhessen. Ne feledjük, a megfelelő szigeteléssel nemcsak a fűtési költségeket csökkenthetjük, de hozzájárulhatunk a környezeti terhek visszaszorításához is.

Hogyan lesz energiahatékony egy könnyűszerkezetes épület?

Azok számára, akik szeretik a kényelmet, érdemes olyan extrákat választani, amelyek igazi oázissá varázsolják az otthont. Ilyen a minőségi fűtőpanelek használata, az elektromos padlófűtése, a kandallók, valamint a szabadon álló kályhák beépítése. Ezek nemcsak kényelmes megoldást biztosítanak, hanem hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az családi ház környezetbarát és energiahatékony legyen. A megfelelő szigetelés ugyanis mit sem ér, ha régi a fűtési rendszer, nem a megfelelő anyagból készültek a nyílászárók.

A jól megválasztott fűtőpanelek és a padlófűtés lehetőséget ad arra, hogy a felfűtés egyenletes és hatékony legyen, amivel elkerülhető a túlzott energiafogyasztás. Napelemmel való kiegészítéssel pedig szinte tökéletes önfenntartó otthont hozhatunk létre.

Mire képes a puliuretán hab szigetelés?

Ezzel az anyaggal megszüntethetőek a szigetelési problémák, mint a hőhiadak és a toldások. A hagyományos szigeteléssel szemben egy végleges forma, amely nem esik össze, nem ázik át, nem kerül át rajta a levegő, de még a rágcsálók sem okozhatnak benne kárt. A purhab esetében a magas nyomáson történő szórási technika garantálja, hogy minden repedés és hézag ki lesz töltve.

Végül, de nem utolsó sorban ezzel a megoldással a szigetelésben fellelhető levegőmozgást is kizárhatjuk. A zárt, valamint nyitott rendszerű poliuretán haok egyaránt páratlan légzárat eredményeznek.