A purhab számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, ezáltal szinte alig akad olyan terület, ahol ne lenne alkalmas a hő- vagy vízszigetelés biztosítására. Amennyiben azonban kültéren alkalmaznánk, akkor fontos gondoskodni az UV védelemről is. A purhab ugyanis két alkotóelemből áll, a poliolból és az izocianátból.

Ezek keveréke kinyomást követően a nedvesség hatására pillanatok alatt megduzzad, majd megkeményedik, vágható formátumúvá válik.

De vajon hol használható és mennyire nyújt időtálló megoldást? Ebben a cikkben minden kérdésre választ adunk.

Miért a purhab?

A purhab a flakonból a benne lévő hajtógáz nyomásának segítségével a szelepen át nyomható ki. Oda, ahova szükséges. A megkötött purhab rendkívül jól szigetel a hideg és a meleg ellene egyaránt. Érdekesség, hogy a hűtőszekrények falát is ezzel töltik ki a legtöbb esetben. A magas hangszigetelő hatásának köszönhetően pedig a zajcsökkentésről is gondoskodik. Jól tapad, még jobban ragad, legyen szó bármilyen anyagról vagy felületről. Ellenáll a vegyi anyagoknak, mint az olaj, a benzin, a tengervíz. Átfesthető, vágható, valamint vakolható, így az építkezések egyik legfontosabb alapanyaga.

A zárt cellás habokból készülhet lépésálló szigetelés, ha például a padlást vagy a födémet szeretnénk tárolásra vagy egyéb tevékenységre használni. Ennek az anyagnak a szerkezeti keménysége ugyanis nagyon jól bírja a súlyokat, az embert, a tárgyakat, amelyeket esetleg a padláson szeretnénk tartani. Az anyag tulajdonképpen örökké tart, gondozni pedig csak a naptól nem védett területeken szükséges.

Mit tud a nyitott cellás szórt purhab?

Ez egy könnyű, rugalmas szigetelés, amely felhordást követően kiterjed, betölti a réseket, az üregeket, de még a nehezen hozzáférhető helyeken sem okoz problémát a használata. A nyitott cellás szerkezete lehetőséget ad arra, hogy a hab lélegezhessen, tehát átengedje a párát, amivel csökkenthető a nedvesség és a penész lerakódása, kialakulása.

A nyitott cellás purhab lágyabb és rugalmasabb, hiszen kisebb a sűrűsége, emellett alacsonyabb hőszigetelési értékkel bír, mint a korábban említett zárt cellás változat. Utóbbi sűrűbb, jobban hőszigetel, keményebb, továbbá jelentős szerkezeti erőt biztosít.

Mennyire hatékonyak és tartósak?

Felmerülhet a kérdés, hogy az egyes purhab típusok mennyire tartósak és időtállóak. A nyitott cellás purhab szigetelés hatékony hő- és hangszigetelő anyag, amely javíthatja az ingatlanok energiahatékonyságát. Igaz, hogy alacsonyabb R-értékük van, ennek ellenére jelentős mértékben képesek csökkenteni a hőáramlást, valamint a légáramlást.

Ez a típus kifejezetten alkalmas a belső falak, padlások és egyéb belső terek fedésére, ahol nem csak a lég-, hanem a hangszigetelés is fontos szempont. Nem ajánlott azonban közvetlen vízérintkezés esetén, ahol nagyon magas a páratartalom. Amennyiben óvjuk a víztől, abban az esetben örök életre szólnak.

A zárt cellás purhab szigetelés szintén tartós, ráadásul alacsony karbantartási igényük van. Mivel nem szívja be a vizet, megakadályozza a penészedést, nem rothad és megy tönkre az évek alatt. Az UV-sugárzásnak való kitettség elkerülése miatt azonban nem árt valamilyen védelemmel ellátni, ami lehet festék vagy homlokzati burkolat egyaránt. A szigetelés élettartama alatt nincs szükség nagyobb karbantartásra.

Nem az a kérdés tehát, hogy mennyire tartósak – hiszen szinte örökké a helyükön maradnak, ha nem az, hogy milyet választunk. A költségek változóak lehetnek, hiszen függ az alkalmazott hab vastagságától, valamint a kezelt terület méretétől. De nem mindegy az sem, hogy mennyire bonyolult a munka. A nyitott cellás purhab általában olcsóbb, mint a zárt cellás változat, hiszen a kis sűrűsége miatt kevesebb kell belőle.

A zárt cellás esetében piactól és a használt anyag minőségétől függ, hogy mennyi lesz a végösszeg. Drágább, mint a legtöbb klasszikus szigetelési megoldás, de hosszú távon sokkal több energiamegtakarításra képes, amely kompenzálja a befektetést. Egyszer kell tehát csak kifizetni, onnantól fogva viszont minden hónapban csökkenti az áramszámlát.