Mivel mind a mélygarázs, mint a pince mélyebbre van ásva, mint a ház, így sokkal nagyobb az esélye annak, hogy beázik, esetleg átnedvesedik, bepenészesedik, nem jól szigetel. A jelek szinte azonnal láthatóak, így érdemes még idejében gondoskodni arról, hogy ez ne fordulhasson elő.
A vizesedések és a beázások idővel salétromosodást is okozhatnak, ami dohosodáshoz és málló vakolathoz vezethet.
Ebben a cikkben arról írunk, hogy vajon milyen lehetőségeink vannak akkor, ha csak utólag tudjuk szigetelni a pincét.
Megoldások utólagos szigetelésre
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a folyamat előtt mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni. Minden pince más és más, nem beszélve a körülötte lévő talaj minőségéről, illetve az épület elhelyezéséről, valamint annak állapotáról. A szigetelést kizárólag talajmechanikai szakvélemény után lehet elkezdeni, hiszen ennek során derül ki, hogy hol és milyen anyagot érdemes használni.
Térjünk át akkor a valódi feladatra. A külső függőleges oldali falaknak, illetve a padlót szigetelő anyagnak párazárónak, vízzárónak, valamint repedásáthidalónak kell lennie. Erre azért van szükség, mert az anyagokat csak így lehet hézagmentesen egymáshoz illeszteni.
Hogyan kezdjünk neki?
Az első fontos teendő a lábazat lebontása, legalább 30 cm-es magasságig. Ezt követően jöhet a felület megtisztítása, ahol nem árt hézagpótlást alkalmazni. Mindenképpen bontsuk fel továbbá az épület körüli járdát, majd jöhet a vizes pince falainak kiásása. Ezt az alaptest felső síkjától nagyjából 30 cm-re kell megtennünk. Itt már láthatjuk a hibákat, amiket ideje kijavítani. Távolítsuk el a pince falán található régebbi szigetelő lemezt, persze csak ha van ilyen. Ilyen esetben, ha beázás történt, akkor az anyag úgy lett feltéve, hogy nem volt átfedés, így a réseken szépen lassan beszivárgott a víz.
Következhet a főfal, amit teljesen le kell tisztítani, majd hézag pótlást végezni. Mindenképpen az erre kijelölt anyaggal tegyük mindezt, hogy a jövőben ne fordulhasson elő se beázás, se átnedvesedés. Várjuk meg, hogy az anyag megszáradjon, ezt követően vegyük elő az üvegszál szigetelést, amit egészen a lábazat tetejéig fel kell vinni. Amint ez megkötött, ragasszuk fel az 5 cm-es zártcellás szigetelő lemezt, amely mechanikai védelemmel is ellátja az épületet.
Amint ezzel megvagyunk, akkor kerülhet elő a drénlemez, amit a szigetelő elé kell helyezni, mindezt a vízelvezetés miatt. Végezetül a földet szakaszosan tömörítve juttassuk vissza a helyére.
Mi a helyzet a belső szigeteléssel?
Belül mindenképpen jó minőségű anyagra lesz szükség, ami jól tapad a falra, ami átereszti a párát. Itt elsőként a belső vakolattal indulunk, amit le kell verni, valamint tégla esetén a fugákból is legalább 1 cm mélyen ki kell szedni a maltert. Ezután jöhet a portalanítás és a hézagpótló, valamint a kenhető szigetelő anyag használata.
Amennyiben a fal megszáradt, akkor mindenképpen légpórusos vakolatot is alkalmazzunk, a glettelést pedig meszes alapúval végezzük el. Fontos, hogy a szilikátos vagy meszes tartalmú festékkel dolgozzunk.
Megoldható mindez purhabbal?
A purhab előnye, hogy gyorsan felvihető, ellenáll mind a párának, mind a penésznek. Emellett jó víz- és hőszigetelő, lépésálló, terhelhető, nem utolsó sorban védi a teret a hideg ellen. Amennyiben a pincében nem megfelelő szigetelő anyagot használunk, akkor bizony a korábban már említett problémákkal biztosan szembe kell néznünk.
A purhabbal azonban egy igen jó tapadási képességgel rendelkező megoldással dolgozhatunk, amit alkalmazhatunk a mennyezeten is, mint párazáró réteg. Plusz érv mellette, hogy nem szükséges a felületek javítása, hiszen a purhabbal történő szigeteléskor ezeket könnyedén orvosolni lehet. Tudni kell azonban, hogy kizárólag száraz felületen tapad tökéletes, a vízzel ugyanis pillanatok alatt reakcióba lép. Utólagos vízszigetelés esetén tehát ezt mindenképpen vegyük figyelembe.
Maga az utólagos szigetelés tehát nem egy egyszerű folyamat, azonban nem is lehetetlen.
Kiemelt információk
Lépjen velünk kapcsolatba!
Nézd meg további bejegyzéseinket is!