A tetőszigetelésre minden ingatlannál, épületnél szükség lenne, ez ugyanis jelenetős mértékben befolyásolhatja az energiahatékonyságot. Hosszú távon tehát rengeteg pénzt takaríthatunk meg egy megfelelően kivitelezett szigeteléssel. A legtöbben azonban mégsem tulajdonítanak ennek túl nagy figyelmet, hiszen ahogy bármilyen átalakítás, ez is pénzbe kerül.
Komfort szempontjából azonban nem árt megfontolni, hiánya ugyanis növelheti a hőveszteséget, megnő az épület fűtési költsége, nyáron pedig túlzottan meleg lesz odabent.
De vajon miért van rá szükség és milyen anyagokat használhatunk a tető szigeteléséhez?
A tetőszigetelés alapjai
Sokan úgy gondolják, hogy semmi szükség a tető szigetelésére, ha vannak jó nyílászáróink és esetleg a homlokzati szigetelésről már gondoskodtunk. Pedig alapvető szerepet játszik az épületek energetikai hatékonyságának növelésében, hiszen a hő jelentős része a tetőn keresztül távozik. Ha ezt megakadályozzuk, akkor minimalizálhatjuk a veszteséget, javíthatjuk a belső komfortot, emellett rengeteg pénzt spórolhatunk meg magunknak.
A megfelelő szigetelés képes csökkenteni az ingatlanunk energetikai igényeit. Télen kevesebb hő távozik a falakon és a tetőn keresztül, nyáron pedig kevesebb hő hatol be az épületbe. Ezzel nem csak a fűtésre és hűtésre szánt költségekből faraghatunk le, hanem közvetlenül javíthatjuk az otthonunk energetikai hatékonyságát. Ha mindez nem lenne elég, akkor megemlítenénk azt a tényt is, hogy ezzel hozzájárulhatunk a környezetvédelemhez, hiszen kevesebb lesz az ingatlan szén-dioxid kibocsátása.
A szigetelés javíthatja az otthonunk belső kényelmét, egyenletesebbé teszi a belső hőmérsékletet a helyiségek között, amivel csökkenthetjük a hőingadozásokat. Elkerülhetjük a hőbeáramlást, a hőveszteséget, egészségesebb és élhetőbb környezetet teremthetünk magunknak. Bár igaz, hogy pénzbe kerül, hosszabb távon garantáltan megtakarítást eredményezhet.
A szigetelőanyag kérdése
A tetőszigetelés egyik legfontosabb kérdése, hogy milyenek a használt anyagok, milyen a minőségük, a tulajdonságuk, mennyire alkalmasak az adott épület energetikai hatékonyságának javítására. Jelenleg számtalan anyag közül válogathatunk, mindegyiknek megvan a maga előnye és a fő alkalmazási lehetősége.
Korábban gyakran használtak kőzetgyapotot, amelynek magas a hőállósága, emellett tűzálló, azonban a kivitelezés cseppet sem egyszerű. Bár tény, hogy alkalmazható magas hőmérsékletű területeken, egy családi ház esetében erre nem sok szükség van.
A másik népszerű anyag a polisztirol, amely azok számára lehet különösen jó választás, akik költséghatékonyan oldanák meg a szigetelést. Remek hőszigetelő, könnyű, nem terheli a szerkezetet, ráadásul alkalmas lapos és lejtős tetőkön is. Fontos tudni azonban, hogy egyes típusai érzékenyek a magas UV-sugárzásra.
A purhabos tetőszigetelés
Ami viszont szinte minden esetben megoldást jelenthet, az a poliuretán hab. Egy igen hatékony hőszigetelőről van szó, amely kis rétegvastagságban is kiváló szigetelést biztosít az otthonunk számára. Mivel vízálló, így kiválóan alkalmas olyan helyiségekben, ahol előfordulhatnak nedvesség okozta károk. Alkalmazása során azonban nem árt ügyelni a megfelelő szellőzésre, hiszen a zárt cellás változata miatt korlátozhatja a lélegzést.
Mindegyik szigetelőanyagnak megvannak tehát a maga előnyei és hátrányai, éppen ezért mielőtt választunk, nézzük meg az épület sajátosságait, a klimatikus viszonyokat, valamint természetesen fontos szempont a rendelkezésre álló költségkeret is. A megfelelő anyag azonban kulcsfontosságú ahhoz, hogy a beruházás hosszú távú elégedettséget okozzon, biztosítsa az épület energetikai hatékonyságát.
Mit kell nézni tetőszigetelés esetén?
Az első és legfontosabb az épület tetejének típusa és állapota, ez ugyanis meghatározó tényező lehet a döntés során. Egy lapos tető más típusú szigetelést igényelhet, mint egy lejtős verzió, hiszen az esővíz elvezetése, valamint a hőmozgás egyaránt eltérő lehet. Emellett egy régebbi, sérült változat esetében a szigetelőanyag súlya megterhelő lehet a szerkezet számára. Bár ezzel kapcsolatban a purhab esetében nem kell aggódni.
A másik tényező az éghajlati viszonyok, hiszen a hőmérséklet-ingadozások és a csapadék mennyisége, illetve a napfény intenzitása mind befolyásolhatják a szigetelőanyagok választását. Magasabb páratartalom esetében előnyösebb lehetnek a páraáteresztő képességgel rendelkező típusok, magas hőmérsékletnél pedig nagy hőellenállásra lesz szükség.
Kiemelt információk
Lépjen velünk kapcsolatba!
Nézd meg további bejegyzéseinket is!