A trapézlemez felhasználása igen sokrétű, hiszen amellett, hogy burkolhatunk vele, készülhet belőle kerítés, de természetesen tetőfedéshez is kiváló megoldást nyújthat. A tető szigetelése szintén egy a sok felhasználási mód közül, bár van pár dolog, amivel nem árt tisztában lenni az anyaggal kapcsolatban.

Vajon hogyan zajlik ezzel a tetőszigetelés? Mikor és miért van rá szükség? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.

Mikor éri meg trapézlemez tetővel fedni?

Az acél trapézlemez jóval olcsóbb tetőfedési megoldás, mint például, ha hagyományos megoldásban gondolkodunk. Emellett sokkal strapabíróbb és könnyebb szerkezetet ad. Ezért egyre többen választják ezt a megoldást főleg nyaralók és faházak fedésére. Nem ritka természetesen az állandóan lakott ingatlan, garázs, tároló esetében sem, hiszen hosszú évtizedekig újszerűen mutat, burkolatként is kiváló. Ma már mindenféle színben és formában kaphatóak, akár fahatású változatban is, tehát a felhasználásuknak tényleg csak a fantázia szab határt.

Más, mint a cserép, de mégis ugyanaz a funkciója

Egy jól szigetelt trapézlemez tetőnél mindenképpen kell gondolni arra is, hogy ezek a lemezek fémből vannak, tehát olyan szigetelésre van szükség alá, amely elnyeli az eső kopogását. A szigetelés esetében általában kétféle megoldás jöhet szóba: az egyik a szendvicspaneles megoldás, amikor a két lemez közé kerül a szigetelő anyag. Ennek hátránya, hogy a hőtágulás miatt elmozdulhat, tehát maradt a purhabos kifújással végzett szigetelés.

A tető szigetelésénél vegyük figyelembe az épület használati célját, tehát nem mindegy, hogy abban élünk vagy csak a kerti bútort tároljuk benne. Szerencsére a purhabos szigetelés minden esetben szóba jöhet, amit kizárólag szakember végezhet el, hiszen házilag megoldani költséges, bonyolult és valószínűleg nem is szakszerű.

Mire kell figyelni a tető szigetelésénél?

Az acél, mint anyag a hőmérséklet-különbségek hatására páralecsapódást okozhat, tágulhat, így nem megfelelő szigetelés esetén hőhidak keletkezhetnek. Ha nincsenek jól meghúzva a csavarok és nem sikerül az elemeket megfelelően rögzíteni, akkor a fedés könnyen elmozdulhat.

Ha pedig zavar bennünket az eső kopogása, akkor mindenképpen alkalmazzunk hangszigetelést is. Ma már hatalmas a kínálatuk azoknak a tető alátéteknek és külön szigetelőknek, amelyek megakadályozhatják a hang terjedését. Ezt már a tető felrakásánál meg kell tenni, de ezzel kapcsolatban sem árt szakemberhez vagy céghez fordulni, amely ezzel foglalkozik. Ekkor ráadásul garanciát is kapunk arra, hogy a tető szigetelése valóban hosszú évtizedekig tökéletesen működik.

A szigetelés technológiai háttere

Az előkészítés során egy korrózió-védő és tapadás javító festés szükséges. A szórt poliuretán szigetelőhab áthidalja a tető hibáit, ezáltal képes megszüntetni a beázást a réseken, illetve a lemezrögzítő csavarok résein. A külső szigetelés esetén, a nyári napokon nem melegíti fel a tetőszerkezetet, ezáltal megszűnik az épület belső levegőjének hőingadozása. Képes lehet megszüntetni a tetőszerkezet dilatációs repedéseit is.

A purhab a sűrűsége miatt a tetőt merevebbé teszi és akár járhatóvá válik, nem kell napokat és heteket várni arra, hogy használhassuk az ingatlant. Megszünteti a belső páralecsapódásokat. Minimálisan terheli a szerkezetet, hiszen a 3 cm vastag habréteg alig 1,8 kg/nm-rel terheli a tetőt. Ez azért fontos, mert így az ingatlan hosszabb élettartamú lesz, a tető évtizedekig bírja majd, nem kell annak elemeit cserélni vagy esetleg az egészet újrarakni.

A szórt purhab előnyei

Végül pedig nézzük meg, hogy miért éri meg a szórt purhabot választani trapézlemez tető szigetelése esetén. Az egyik fő érv mellette, hogy kiváló hőszigetelést tesz lehetővé, alacsony hővezetési képessége van, csökkentheti az épület hőveszteségét, annak energiafogyasztását.

A purhab akkor is remek megoldás, ha terhelhető és lépésálló szigetelésre van szükségünk. Az anyag ugyanis olyan épületek esetében is alkalmas, ahol nagy a mechanikai terhelés. A szórt purhab szilárd és homogén felületet képez. Jó hír ráadásul, hogy a technika ellenáll a páradiffúziónak, nem kell aggódni a nedvesség okozta problémák miatt.